Вече научих какво е трудов стаж и как се изчислява той. В следващите редове ще прочета още отговори на актуални въпроси по темата.
На пръв поглед звучи невероятно, но има доста ситуации, в които стажът ми ще се зачита и без наличието на валиден трудов договор, без значение дали работя в България, или друга държава членка на Европейския съюз, в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или в Конфедерация Швейцария:
Трудовият ми стаж ще се зачете и при следните обстоятелства:
Сключил/а съм трудов договор, без да знам, че е в противоречие на закона или на колективния трудов договор. В тези случаи трудовият договор може да бъде обявен за недействителен от съда. Изработеното от мен време до този момент ще ми се зачете за трудов стаж, все едно съм работил по коректно сключен договор. Ако нямам позволената възраст да извършвам тази дейност - компетентна да признае договора за недействителен е Инспекцията по труда. Няма значение дали съм извършвал/а работата в тук или в друга държава членка на Европейския съюз, в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или в Конфедерация Швейцария.
Не. Трудовият стаж не бива да се бърка с осигурителния. Те са различни по смисъл понятия и често пъти не съвпадат по своята продължителност. Повече за осигурителния стаж мога да науча от тук.
Да. Стажът ми ще се зачита при определяне на допълнителното ми възнаграждение, ако съм изпълнявал/а същата или сходна работа и в предишното предприятие. Например ако съм работил/а като продавач-консултант в магазините на различни собственици. Това важи и ако съм изпълнявал същата или сходна работа и в друга държава членка на Европейския съюз.
Когато известно време съм упражнявал/а свободна професия, това време ще ми се зачете за трудов стаж, ако:
Ако сменя професията си, ще ми се начислява нов трудов стаж по новата специалност. В този случай възнаграждението ми ще започне да се увеличава след първата година от новия трудов стаж. [toggles][toggle title=Източници]Кодекс на труда (КТ):чл. 354, ал. 1 - кога се зачита трудов стаж без работникът/служителят да е в трудово правоотношение;чл. 353 - относно трудовия стаж при недействителен трудов договор;чл. 74. ал. 2 - относно недействителността на трудовия договор.Наредба за структурата и организацията на работната заплата (НСОРЗ):чл. 12, ал. 4, т. 1 и 4 - относно запазването на трудовия стаж при смяна на предприятието, в което е работил работникът/служителят;чл. 12, ал. 4, т. 4 - относно трудовия стаж след като е била упражнявана свободна професия и се сключи трудов договор.[/toggle][/toggles]
Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:
Маргарита
Иванова
7.2.2018